Kredyt
Wiele osób aby być w stanie sfinansować swoje zakupy sięga po kredyt. Obecnie aby kupić mieszkanie czy dom praktycznie każdy udaje się do banku. Zarobki nie pozwalają na to aby kupić nieruchomość za gotówkę, jednakże są wystarczające na to aby regularnie spłacać raty kredytu. Niezależnie od wysokości kredytu każdy z nas chce także zaoszczędzić. Aby wydać jak najmniej na kredyt musimy jednak dać sobie chwilę czasu i zanim zaczniemy szukac zapoznać się z podstawowymi pojęciami aby wiedzieć na co w szczególności zwracać uwagę. Aby znaleźć najtańszy kredyt musimy wiedzieć jakie są koszty kredytu.
Koszty kredytu
Kapitał kredytu
To kwota, którą pożyczamy od banku na podstawie umowy kredytu. Było by idealnie gdyby był to jedyny koszt kredytu. Wtedy musielibyśmy oddać dokładnie tyle ile pożyczyliśmy. Jednak bank również musi na tym zarabiać. Kredyt to produkt bankowy, który bank jako sprzedawca sprzedaje swoim klientom. Jak każdy sprzedawca chce więc na tym zarobić. W związku z tym każdy kredyt wiąże się także z kosztami kredytu.
Odsetki
Co do zasady, przy każdym kredycie naliczane są odsetki od kapitału kredytu. Odsetki naliczane są do każdej raty kredytu. Mogą być one stałe przez cały okres kredytowania. Możemy także zdecydować się na oprocentowanie malejące, które najczęściej jest tańszym rozwiązaniem. Warto także zwrócić uwagę, że banki zaczynają oferować swoim klientom kredyt, gdzie odsetki wynoszą )%. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Tę różnicę bank reguluje sobie w postaci prowizji od kredytu, która jest w tym przypadku znacznie większa, aniżeli w przypadku kredytu ze standardowym oprocentowaniem.
Prowizja
Bank udzielając nam kredytu pobiera prowizję. Prowizję można opłacić jednorazowo bądź doliczyć proporcjonalnie do rat kredytu.
Dodatkowe koszty kredytu
W zależności od rodzaju oraz wysokości kredytu mamy także do czynienia z dodatkowymi kosztami kredytu. Może to być np. ubezpieczenie kredytu, koszty wpisu do księgi wieczystej nieruchomości, ustalenie hipoteki na rzecz banku, opłaty notarialne, opłaty za wycenę nieruchomości itd.
RRSO
Wszystkie koszty kredytu w połączeniu stanowią o całkowitej wysokości kredytu. Nie należy więc sugerować się wysokością poszczególnych kosztów, a dopiero ich połączeniem. Przydatny w tym przypadku jest wskaźnik RRSO czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Co do zasady im niższy jest ten wskaźnik tym tańszy będzie kredyt. Banki są zobowiązane do podania tego wskaźnika oraz całkowitej kwoty kredytu, jaką będziemy mieli do spłaty. Niezależnie więc od poziomu naszej wiedzy na temat kredytów, jeśli wiemy jakie są koszty kredytu oraz czym jest wskaźnik RRSO, możemy spokojnie ustalić, który kredyt jest tańszy.
1 comment
Dziekuje za wyjasnienie – prosto i przejrzyscie.
Pozdrawiam – Aniaa