Categories Kredyty

Co warto wiedzieć o kredytach?

Kredyty to pojęcie znane zdecydowanej większości z nas. Nie ma się temu co dziwić, bo wiele osób w którymś momencie swojego życia będzie musiało skorzystać z pomocy jakiejś instytucji finansowej. Niektórzy bardzo chętnie ubiegają się o kredyt, a dla innych jest to ostateczność, której woleliby za wszelką cenę uniknąć. Niemniej jednak, dobrze byłoby zdawać sobie sprawę z tego, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje kredytów. Do tych, o które ubiegamy się najczęściej należą: kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy oraz kredyt konsolidacyjny. Każdy z tych kredytów znajduje zastosowanie w nieco innych okolicznościach.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Zanim sięgniemy po kredyt gotówkowy, dobrze byłoby dowiedzieć się, co właściwie kryje się pod tym pojęciem. Można zaryzykować stwierdzenie, że kredyt gotówkowy stanowi jeden z najpopularniejszych i najczęściej zaciąganych rodzajów kredytów. Nie ma się temu co dziwić, bo stanowi remedium na wiele różnego rodzaju problemów finansowych. Ponadto, kredyt gotówkowy znacznie łatwiej można uzyskać niż chociażby kredyt hipoteczny. Warto nadmienić, że do wypłacenia klientowi kredytu gotówkowego uprawnione są tylko niektóre podmioty. Muszą posiadać one zgodę Komisji Nadzoru Finansowego. Jeżeli więc jakaś instytucja nie posiada zgody tej instytucji, udzielanie przez nią kredytów nie będzie niestety możliwe. Warto zaznaczyć, że kredyt gotówkowy może zostać przeznaczono co do zasady na dowolny cel. Jeżeli jednak chcemy zakupić dom lub mieszkanie, jego wysokość może być za niska. Wówczas zdecydowanie lepiej sprawdzi się kredyt hipoteczny. Jeżeli jednak posiadamy bardzo duży wkład własny, być może wystarczy nam zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Należy liczyć się z tym, że kredyt gotówkowy jest płatny. Raty zero procent nigdy nie będą możliwe. Wśród kosztów kredytów na uwagę zasługuje oprocentowanie oraz oczywiście prowizja. Warto nadmienić, że kredyt gotówkowy może być spłacany w ratach równych, malejących bądź rosnących. Zdecydowana większość ludzi decyduje się jednak na raty równe lub malejące. Na raty rosnące decyduje się stosunkowo niewielu ludzi. Kredyt gotówkowy, zwłaszcza ten wysoki to bardzo poważne zobowiązanie. Konieczne jest systematyczne spłacanie rat, bo w przeciwnym razie narażamy się na nieprzyjemności.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Można zaryzykować stwierdzenie, że kredyty hipoteczne większości z nas kojarzą się z zakupem mieszkania bądź z budową domu. Nie ma się temu co dziwić, bo po tego rodzaju pomoc finansową sięgają zazwyczaj osoby realizujące wyżej wymienione cele. Warto mieć świadomość tego, że zabezpieczenie kredytu stanowi hipoteka. Zazwyczaj jest on spłacany przez kilkadziesiąt lat, co stanowi ogromne obciążenie dla osoby, która go zaciągnęła. Ponadto, zgodę na kredyt tego rodzaju bardzo trudno uzyskać. Największe szanse na uzyskanie kredytu mają osoby, które posiadają pozytywną historię kredytową z bankiem. Konieczne jest także posiadanie zdolności kredytowej, którą bada bank przed udzieleniem zgody. Konieczne stanie się wypełnienie szeregu wniosków po to, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania bankowców. Osoba udzielająca kredytu będzie chciała również przeprowadzić osobistą rozmowę z nami. Należy w odpowiedni sposób się do niej przygotować, bo w przeciwnym razie pracownik z banku może nas zbić z tropu. Od tego, jak wypadniemy podczas rozmowy, wiele zależy. Warto także mieć świadomość tego, że kredyt hipoteczny powinno zaciągać się jedynie wtedy, gdy posiadamy stabilną sytuację finansową. Jeżeli otrzymujemy regularną pensję, możemy zastanowić się nad kredytem. Jeśli jednak pracujemy dorywczo, lepiej tego nie robić. Najprawdopodobniej spotkamy się z odmową, ale wcześniej zmarnujemy swój czas na wypełnienie wniosku. Konieczne jest bowiem systematyczne spłacanie rat. W wyjątkowych okolicznościach możemy oczywiście ubiegać się o odroczenie spłaty kredytu. Niemniej jednak, takie rozwiązanie rzadko kiedy okazuje się możliwe. Warto dodać, że na kredyt hipoteczny bardzo często decydują się małżeństwa. Regularnie zarabiające małżeństwo ma większe szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego niż samotna osoba. Dobrze byłoby zdawać sobie z tego sprawę. Ponadto, największe szanse na uzyskanie zgody na kredyt hipoteczny mają osoby, które pracują w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. Jeżeli mamy podpisaną umowę na czas próbny lub na czas określony, nasze szanse są nieco niższe. Najmniejsze szanse na uzyskanie zgody na kredyt hipoteczny mają osoby posiadające umowę zlecenie bądź umowę o dzieło. Nie oznacza to jednak, że osoby posiadające tego typu umowy o pracę nie mają żadnych szans na uzyskanie kredytu. Zawsze warto spróbować i złożyć wniosek o interesującą nas pomoc finansową.

Co warto wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym?

Kredyt konsolidacyjny to również pomoc, która cieszy się sporym zainteresowaniem. Wiele osób posiadających zobowiązania finansowe w parabankach pokłada nadzieję właśnie w kredytach gotówkowych. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że dzięki kredytom konsolidacyjnym możliwe staje się złączenie wszystkich zobowiązań w jedno. Będziemy więc mogli spłacać jedną ratę zamiast kilku. Dla wielu osób jest to niesamowicie korzystna opcja. Jeżeli zależy nam na zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego, musimy wypełnić odpowiedni wniosek. Niestety, nie wszystkie banki oferują możliwość skonsolidowania posiadanych przez nas zobowiązań. Należy więc dowiedzieć się, który bank może nam pomóc i czy konsolidacja w ogóle wchodzi w grę. Jeżeli nie, będziemy musieli postawić na inne rozwiązanie.

Jak znaleźć najlepszą ofertę kredytową?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak znaleźć najlepszą ofertę kredytową. Na to pytanie nie da się jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od naszych indywidualnych umiejętności oraz od miejsca, w którym mieszkamy. Najwięcej banków działa w dużych i prężnie rozwijających się miastach. Koniecznie należałoby postarać się o przenalizowanie poszczególnych ofert instytucji bankowych. Nie każdy może jednak samodzielnie dokonać rzetelnej analizy ofert kredytowych. Najlepiej poradzą sobie z tym zadaniem osoby, które posiadają odpowiednie wykształcenie. Jeżeli więc studiowaliśmy finanse i rachunkowość, najpewniej poradzimy sobie z porównaniem kilku lub nawet kilkunastu różnych ofert. Jeżeli nie potrafimy samodzielnie ocenić tego, jaka oferta jest najlepsza, skorzystajmy z fachowej pomocy. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się rozmowa z doświadczonym doradcą kredytowym.

Jak wybrać dobrego doradcę kredytowego?

Wybór doradcy kredytowego nie należy do prostych. Nie ma się temu co dziwić, bo doradców kredytowych działa w dużych miastach całkiem sporo. Warto byłoby zatem porównać oferty poszczególnych specjalistów. Na pewno dobrym pomysłem będzie przejrzenie kilku albo nawet kilkunastu różnych ofert. Doskonale byłoby również poczytać opinie klientów na temat poszczególnych doradców. Im więcej pozytywnych opinii, tym większe szanse na to, że uda nam się znaleźć prawdziwego fachowca. Należy unikać korzystania z usług doradców kredytowych, którzy posiadają mnóstwo negatywnych opinii. Warto zastanowić się także nad tym, czy chcemy skorzystać z usług doradcy kredytowego współpracującego z bankiem czy też może lepszym rozwiązaniem wydaje nam się sięgnięcie po pomoc niezależnego doradcy. Coraz więcej osób decyduje się właśnie na skorzystanie z usług niezależnych doradców, bo nie mają oni powiązań z żadnymi bankami. Będą więc zdecydowanie bardziej obiektywni. Dla zdecydowanej większości osób istotna jest cena usług doradców kredytowych. Dobrze byłoby więc porównać między sobą poszczególne oferty właśnie pod względem cenowym. Wówczas z całą pewnością uda nam się znaleźć ofertę atrakcyjną pod względem cenowym, jak i jakościowym.

Co jeszcze należałoby mieć na uwadze?

Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu, musimy zastanowić się nad tym, po co właściwie jest on nam potrzebny. Bez tego niemożliwe będzie niestety zaciągnięcie zobowiązania finansowego. Na pewno warto byłoby rozważyć, czy będziemy w stanie spłacać swój kredyt. Jeżeli wiemy, że jest to dla nas zbyt duże zobowiązanie, nie zaciągajmy go. W przeciwnym bowiem razie narażamy się na duże kłopoty. Po kredyty warto byłoby sięgać w ostateczności, a także wówczas, gdy chcemy wybudować dom czy mieszkanie. Oczywiście istnieją sytuacje podbramkowe, które zmuszają nas do zaciągnięcia jakiegoś zobowiązania kredytowego. Najlepiej byłoby wówczas zaciągnąć najniższy możliwy kredyt. Dobrze byłoby nauczyć się podejmować takie działania, które pomogą nam na zachowanie płynności finansowej. Na pewno warto byłoby więc dbać o sporządzanie list zakupów, dzięki którym unikniemy nieprzemyślanych wydatków. Ponadto, należałoby zwrócić uwagę na to, czy nie żyjemy ponad stan. Jest to bardzo niepożądane zjawisko, które w krótkim czasie może nas doprowadzić do problemów finansowych. Konieczne staje się również regularne odkładanie nawet drobnych kwot. Oszczędzanie powinno wejść nam w nawyk, jeżeli chcemy uniknąć problemów z płynnością. Należałoby zdawać sobie sprawę także z tego, jak ważne jest posiadanie stabilnej pracy. Jeżeli uda nam się osiągać comiesięczne wpływy o satysfakcjonującej wysokości, bardzo prawdopodobne jest to, że unikniemy problemów finansowych. Dzięki wysokiej pensji uda nam się bowiem zaspokajać potrzeby dnia codziennego oraz rzecz jasna realizować swoje pragnienia. Ponadto, jeśli posiadamy dobrą pracę i stabilną umowę, istnieje naprawdę spora szansa na kredyt, jeżeli zajdzie potrzeba. Wiele osób pracuje jednak poniżej swoich kwalifikacji, co skutkować może zbyt niską pensją. Należałoby więc zastanowić się nad zmianą pracy na lepszą. Oczywiście nie zawsze będzie to możliwe. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach może nam się udać znaleźć lepiej płatne zajęcie. Niektórzy muszą jednak podnieść swoje kwalifikacje lub pomyśleć o zmianie branży. Na takie rozwiązanie nie każdy chce się jednak decydować. Trzeba jednak zastanowić się nad tym, czy stabilizacja pod względem finansowym nie jest czymś, na czym szczególnie nam zależy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *