Co wpływa na zdolność kredytową?

Co wpływa na zdolność kredytową?

W życiu większości ludzi przychodzi moment, w którym nie sposób uniknąć wzięcia pożyczki. Może to być duży kredyt hipoteczny lub niewielka suma związana z zakupem ratalnym. W każdym wypadku jednak sprawdzana będzie nasza zdolność kredytowa. Co na nią wpływa?

Historia kredytowa

Dla instytucji, która udzielić ma pożyczki, jedną z podstawowych danych jest nasza historia kredytowa. Jest to nic innego jak zapis naszych poprzednich zobowiązań kredytowych wraz z informacjami, czy zostały one spłacone oraz czy spłata następowała regularnie.

Co istotne, w historii kredytowej zapisywane są dane z wielu źródeł. Oznacza to, że jeśli staramy się o raty na telewizor, pod uwagę będą brane nie tylko zaciąganie w przeszłości kredyty na raty, ale również wszystkie inne. Podczas analizy historii kredytowej bierze się pod uwagę każdy rodzaj kredytów, zarówno gotówkowe jak hipoteczne, te na kartach kredytowych oraz wszelkie zadłużenia o których informacje trafiły do windykacji. Dane te pobierane są każdorazowo z ogólnopolskiego Biura Informacji Kredytowej.

Dochody i ich źródło

Liczy się jednak nie tylko historia naszych spłat, ale również to, czy jesteśmy w stanie obecnie podjąć dane zobowiązanie i spłacać je w przyszłości. Aby zdecydować, czy będziemy w stanie spłacić zadłużenie, instytucja udzielająca pożyczki potrzebuje danych o naszym zatrudnieniu.

Ważne jest przede wszystkim to, jakie są nasze dochody. Muszą one być stałe i regularne, tak by wiadomo było, że w każdym miesiącu poradzimy sobie ze spłatą raty zadłużenia. Z tego względu również rodzaj zatrudnienia jest ważny. Jeśli jest to umowa o dzieło lub umowa zlecenie, to możemy napotkać pewne trudności – w takim wypadku trudno przewidzieć, czy za pół roku wciąż nasze obecne dochody będą kontynuowane. W najlepszej sytuacji jesteśmy prawdopodobnie wówczas, gdy źródłem naszych dochodów jest stała pensja pochodząca z umowy o pracę na czas nieokreślony.

Zobowiązania pieniężne

Oczywiście nie możemy zapomnieć o tym, że analizie poddane zostaną także nasze obecne zobowiązania. Nie może być przecież tak, że spłacać będziemy jedne raty kosztem drugich. Instytucje udzielające kredytów sprawdzają więc, czy nie mamy już zaciągniętych zobowiązań finansowych w innych bankach. A jeśli mamy – to czy z ich uwzględnieniem wciąż stać nas będzie na spłatę nowego zobowiązania.

Inną ważną informacją jest ilość osób pozostających na naszym utrzymaniu. Wszystko to składa się na naszą zdolność kredytową, od której uzależnione jest to, czy otrzymamy pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *