Categories Kredyty

Czym jest karta przedpłacona – prepaid?

Karta przedpłacona – prepaid to produkt, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród konsumentów. Nie tylko można otrzymać na nią przelew, ale również wpłacić dowolną kwotę przeznaczoną do spożytkowania na wybrany przez siebie cel. Co więcej, nie ma potrzeby jej personalizacji, wobec czego może stanowić doskonały pomysł na prezent.

Podstawowe informacje o karcie prepaid

Karta przedpłacona, pozornie, nie różni się kompletnie niczym od pozostałych kart – zarówno wyglądem, jak i sposobem użycia, ponieważ jest przypisana do specjalnego rachunku bankowego, a żeby z niej skorzystać, należy podać (dziewięciocyfrowy) kod PIN. Istnieje także możliwość ustalenia limitów dziennych, tak samo jak w przypadku karty kredytowej lub debetowej. Co najważniejsze, posiadanie karty prepaid nie jest powiązane z żadną formą zobowiązania finansowego, jednakże może wystąpić potrzeba zapłaty za jej uzyskanie. Za pomocą karty prepaid nie tylko można płacić, ale posiadanie jej pozwala także na wypłatę pieniędzy z bankomatu oraz na realizację płatności bezgotówkowych. Na uwagę zasługuje także fakt, że można ją uzupełniać ją środkami wielokrotnie, w związku z czym stosunkowo często wykorzystywana jest jako bon podarunkowy.

Dla kogo jest przeznaczona taka karta?

Ze względu na fakt, że karta przedpłacona jest anonimowa, korzystać z niej może każdy – także dzieci, które ukończyły 13. roku życia. Stanowi ona zatem idealną alternatywę dla osób, które chciałyby podarować swojemu dziecku pieniądze, lecz nie chcą (lub jeszcze nie mogą) zakładać mu własnego konta bankowego. Dzięki możliwości anonimowego korzystania ze środków, często korzystają z niej osoby posiadające zadłużenie komornicze.

Czy kartą prepaid można zapłacić w sklepach stacjonarnych oraz przez Internet?

Ponieważ jest to przedpłacona karta płatnicza, może stać się towarzyszem codziennych zakupów – za jej pomocą istnieje zarówno możliwość dokonywania płatności w sklepach stacjonarnych, jak również zamawiania przedmiotów przez Internet. Jak zostało już wspomniane wcześniej, karta jest zabezpieczona kodem PIN, a saldo jest z góry określone przez użytkownika – wszystkie zakupy są zatem bezpieczne. Co więcej, jeśli karta zostanie zgubiona lub skradziona, jej użytkownik straci jedynie środki na karcie przedpłaconej – nie z głównego konta. Nie ma więc możliwości, że ktoś złamie kod i zaciągnie dług na konto jej użytkownika. Jest to wprost idealna propozycja dla osób obawiających się utraty większej ilości zgromadzonych środków.

W jaki sposób można uzyskać kartę?

Jednym z najprostszych sposobów na szybkie i bezpłatne zapewnienie sobie środków na karcie prepaid jest wpłata dowolnej kwoty ze swojej głównej karty płatniczej na rachunek powiązany z prepaid – najczęściej jest on wydrukowany na odwrocie. W przypadku, gdy karta przedpłacona została zamówiona za pośrednictwem banku, niektóre z nich oferują także możliwość doładowania jej we wpłatomacie.

Karta przedpłacona w skrócie

Jakie podstawowe informacje o karcie prepaid należy zapamiętać?

  • Korzystać z niej może każdy – także dzieci oraz osoby posiadające już inną kartę płatniczą;
  • Przed skorzystaniem z karty należy ją zasilić dowolną kwotą;
  • Jeśli karta zostanie zgubiona lub skradziona, nikt nie zaciągnie długu na konto jej użytkownika;
  • Umożliwia ona nie tylko dokonywanie płatności, ale także pobór gotówki z bankomatu.

Karta przedpłacona stanowi zatem nie tylko dobry pomysł na prezent, ale także idealną propozycję dla osób, które nie są przekonane do korzystania ze standardowych kart, których użytkowanie wiąże się zwykle z ponoszeniem dość wysokich kosztów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *