Kredyt a pożyczka. Często oba pojęcia używane są zamiennie, choć ich definicje znacznie się od siebie różnią. Warto jednak poznać ich zasadnicze różnice wedle powiedzenia że znajomość prawa szkodzi. Obecnie blisko połowa Polaków posiada aktywne zobowiązania finansowe w postaci kredytów lub pożyczek. Zasady ich udzielania, okres spłaty, regulacje prawne czy instytucje je przyznające to podstawowe aspekty ich rozbieżności. Na czym dokładnie polegają ich fundamentalne różnice? Kto może uzyskać kredyt a kto pożyczkę? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziecie w tym artykule.
1. Regulacje prawne, procedura ubiegania się o pieniądze.
Podstawową różnicą między kredytem a pożyczką są ich podstawy prawne. Udzielenie kredytu gotówkowego regulują podstawy Prawa Bankowego i są udzielane wyłącznie przez banki. Na rynku istnieje ogrom instytucji bankowych. Niekiedy problemem staje się odróżnienie banku od parabanku. Najprostszym sposobem na rozpoznanie konkretnego podmiotu jest jego nazwa. Słowo “bank” jest zastrzeżone dla placówek bankowych działających na podstawie wyżej wymienionego Prawa Bankowego. Jakiekolwiek inne instytucje, które nie posiadają w nazwie tego słowa należy zaliczyć do grona parabanków – podmiotów działających na podstawie szeregu innych ustaw, udzielających w większości pożyczek, cieszących się mniejszym zaufaniem społeczeństwa w odróżnieniu od banków. Pożyczki zaś mogą być udzielane zarówno przez osoby fizyczne jak i instytucje (banki, parabanki). Zasady zaciągania tych zobowiązań finansowych reguluje Kodeks Cywilny.
Kluczową różnicą, wartą wymienienia jest określenie celu podczas ubiegania się o dodatkowe pieniądze. W przypadku wnioskowania o kredyt należy dokładnie podać na co zostaną przeznaczone pieniądze. Podczas starania się o pożyczkę taka informacja nie jest wymagana. Mało tego! Często w parabankach potencjalni wnioskodawcy nie podlegają sprawdzeniu w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), lub ta procedura jest bardzo uproszczona. W bankach natomiast proces należy do bardziej złożonych. Kredytobiorca, by uzyskać pozytywną decyzję banku musi przejść szereg procedur sprawdzających jego zdolność kredytową, możliwości finansowe, dochody czy jego aktualne wydatki.
2. Przedmioty umowy, koszty kredytu a pożyczki.
Pierwszorzędną rozbieżnością w obu pojęciach jest przedmiot jego umowy. Oczywiście w obu przypadkach umowa jest zawierana (w banku – pisemna, w parabanku – pisemna lub ustna w zależności od zaciąganej kwoty). Bank na podstawie umowy kredytowej udziela wyłącznie wypłaty gotówki. W przypadku pożyczki mogą to być zarówno pieniądze jak i rzeczy określone co do gatunku.
Kolejną dość ważną kwestią, zwłaszcza dla potencjalnego kredytobiorcy są koszty udzielenia kredytu. Przed ostateczną decyzją dotyczącą wyboru konkretnego banku, w którym zaplanujemy ubieganie się o kredyt warto przeanalizować wiele ofert innych placówek. Mogą one różnić się dodatkowymi opłatami i prowizjami. Do podstawowych kosztów kredytu można zaliczyć między innymi: odsetki, prowizje i ubezpieczenie. Stanowią one dość sporą część kosztów zaciągnięcia zobowiązania. Pożyczki w przeciwieństwie do kredytów często są darmowe (tzn. wydanie konkretnej kwoty gotówki może być darmowe w zależności od ustaleń obu stron). Warto pamiętać że w obu przypadkach naliczane są odsetki. W bankach zazwyczaj płacone są ratalnie wraz z miesięczną spłatą kapitału. W parabankach spłata odsetek wraz z pożyczoną kwotą zazwyczaj (choć nie zawsze) odbywa się w określonym w umowie terminie jednorazowo.
”