Categories Kredyty

O czym pamiętać kupując samochód?

Zabierając się za kupno samochodu staniemy przed wieloma pytaniami. Jedne to poważne kwestie, od których zależy to, czy inwestycja będzie udana, czy – na przykład – co miesiąc będziemy odstawiać samochód do mechanika. Inne, to drobiazgi, które będą decydować o komforcie jazdy. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie samochodu?

Numerem jeden jest typ nadwozia. Jeżeli nie mamy doświadczenia i nie podróżowaliśmy różnymi samochodami, warto udać się choćby do wypożyczalni aut i wypróbować swoich sił w różnych modelach. To pozwoli nam sprawdzić, w jakim typie czujemy się najlepiej. Do wyboru mamy naprawdę sporo rodzajów. Od tych małych, którymi wciśniemy się wszędzie, przez sportowe, które przyniosą nam radość z jazdy, ale wiążą się także z częstymi odwiedzinami stacji paliw, dalej – przez limuzyny, aż po SUV-y i minivany, w której przewieziemy połowę członków rodziny i jeszcze kilka zwierzaków. Warto pomyśleć także o tym, jaka ilość drzwi będzie nam odpowiadać. Jeżeli podróżujemy głównie w samotności, nie będzie to zbyt istotna kwestia. Natomiast w przypadku, gdy – na przykład – do pracy każdego dnia zabieramy 3 osoby – auto z 2/3 drzwami może obniżyć komfort użytkowania pojazdu.

Jeżeli mówimy o komforcie, nie moglibyśmy pominąć kwestii skrzyni biegów. Oba typy mają swoje ogromne zalety. Ciężko przedstawić je w kilku zdaniach. To trzeba po prostu poczuć, wypróbować na własnej skórze. Mogłoby się wydawać, że manualna skrzynia biegów zagwarantuje większą radość z jazdy. Wbrew pozorom, popularny „automat” również może przynieść świetne wrażenia z jazdy. Co ciekawe, wielu kierowców jest negatywnie nastawionych do automatycznych skrzyni biegów, a tak naprawdę, nigdy nie mieli do czynienia z niczym innym niż tak zwany manual.

Warto także zwrócić uwagę na pojemność silnika oraz moc silnika. To miejsce, to ostatni moment na określenie priorytetów. Z drugiej strony – silniki poszczególnych marek wiążą się z konkretnymi wadami i zaletami, dlatego warto przeanalizować działanie poszczególnych jednostek. Przy zaglądaniu pod maskę, dobrze byłoby się także zastanowić nad napędem (4×4, na przednie koła, na tylne koła), choć dla niektórych może to być najbardziej nieistotny z wymienianych elementów.

W przypadku zakupu nieco nowszego – lub po prostu, bogato wyposażonego egzemplarza – warto zwrócić uwagę na dodatki, jakie producent zdecydował się zamontować. Od standardów, takich jak ABS czy ESP, po czujniki i kamery cofania. Są to detale, które znacząco mogą podnieść komfort poruszania się po polskich drogach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *