Categories Kredyty

Po co konsolidować zobowiązania

Konsolidacja zobowiązań jest dobrym wyjściem z pętli kredytów.

Raty kredytu

Biorąc w banku kredyt często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak dużym obciążeniem może być spłata rat. Kiedy kredyt opiewa na niedużą kwotę, miesięcznie musimy oddać niewiele. W przypadku gdy kredyt jest większy, rata co do zasady również jest większa. Dopóki nie mamy problemów i mamy płynność finansową, często w ogóle nie zdajemy sobie sprawy z tego, że spłata raty kredytu może być problemem.

Rosnące zadłużenie

Jeden kredyt, zanim drugi i kolejny. Wszystko wydaje nam się na swoim miejscu. Nie widzimy, że mamy problem do momentu, kiedy przychodzi czas spłaty poszczególnych zobowiązań. Wtedy może okazać się, że przeceniliśmy swoje możliwości i jedynym ratunkiem jest dla nas konsolidacja zobowiązań. W innym przypadku nie będziemy w stanie terminowo spłacać zaciągniętych kredytów. W ten sposób będziemy generować dodatkowe koszty jakimi są odsetki od nieterminowej spłaty rat. Ponadto, na naszej historii kredytowej pojawi się „rysa” i o kolejny kredyt, nie będzie nam już tak łatwo.

Co to jest konsolidacja zobowiązań

Poprzez konsolidację zobowiązań rozumiemy połączenie kilku kredytów w jeden. Poprzez konsolidację zobowiązań możemy zmniejszyć miesięczną ratę kredytu, za pomocą wydłużenia okresu kredytowania. Pozwala to także na ujednolicenie warunków kredytowania. Dzięki konsolidacji zobowiązań dostosujemy wysokość rat do swoich aktualnych możliwości finansowych.

Kiedy należy konsolidować zobowiązania

Konsolidować zobowiązania należy wtedy kiedy pojawia się choćby ryzyko tego, że nie będziemy w stanie spłacić wszystkich rat kredytów w wyznaczonym w umowie terminie. Oczywiście jest to sytuacja idealna. Jednakże rzadko kto decyduje się na ten krok jeśli nie ma już znaczących problemów. W związku z tym kiedy nieterminowo spłacamy zobowiązania, albo nie jesteśmy w stanie pokryć co miesiąc wszystkich rat kredytów, należy szukać rozwiązania. Tutaj z pomocą przychodzi nam właśnie konsolidacja zobowiązań.

Po co konsolidować zobowiązania

Warto konsolidować zobowiązania aby nie generować dodatkowych kosztów kredytów  w postaci odsetek od nieterminowej spłaty. Ponadto, dzięki temu nie zepsujemy swojej historii kredytowej i zdolności kredytowej w BIK. Spłata terminowo należności to także gwarancja naszego komfortu i spokoju. Poza tym, że nasze finanse będą właściwie zarządzane, będziemy mogli spać spokojnie, bo wszystkie nasze zobowiązania będą regularnie spłacane.

1 comment

Maciej Bojanowski says:

Taka operacja się sprawdza jeśli mamy zbyt dużo obciążeń finansowych i nie wyrabiamy już z ich spłatą. W takiej sytuacji zdecydowanie warto pomyśleć o konsolidacji kredytów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *