Żadna firma nie jest niezniszczalna – czasami nawet w najlepiej zarządzanym przedsiębiorstwie może przydarzyć się coś takiego, bywa, że całkowicie od niego niezależnego, co negatywnie wpłynie na jego sytuację finansową. Dla wielu polskich firm takim zdarzeniem był wybuch pandemii koronawirusa, która szczególnie dała się we znaki branży gastronomicznej oraz turystycznej.
Warto w związku z tym wiedzieć, że istnieje specjalny produkt finansowy, dedykowany właśnie tym przedsiębiorstwom, które przed wybuchem pandemii działały świetnie, a aktualnie znalazły się w trudnej sytuacji. Tym produktem finansowym są pożyczki płynnościowe z funduszy Unii Europejskiej. Czytajcie dalej, aby dowiedzieć się, jakie są ich największe zalety!
Co sprawia, że warto brać pożyczki płynnościowe z UE?
Omawiając zalety pożyczek płynnościowych z Unii Europejskiej, nie sposób nie wspomnieć o ich korzystnych warunkach finansowych. W szczególności należy podkreślić niskie oprocentowanie tego typu zobowiązań. Jest ono znacznie niższe niż w przypadku typowych pożyczek firmowych, jako że pożyczki płynnościowe nie są udzielane w celach zarobkowych, a po to, aby wspomóc przedsiębiorców będących w trudnej sytuacji finansowej, a zarazem całą gospodarkę kraju (i, co za tym idzie, Unii Europejskiej).
W każdej racie dowolnego zobowiązania finansowego znajdują się dwie części: kapitałowa, w ramach której zwraca się pożyczoną kwotę i odsetkowa, będąca zapłatą dla pożyczkobiorcy, obliczana na podstawie wysokości oprocentowania i kapitału pozostałego do spłaty. Niższe oprocentowanie bezpośrednio przekłada się na niższe raty i mniejszy całkowity koszt zobowiązania.
Do tego trzeba zauważyć, że pożyczki płynnościowe cechują się wysoką maksymalną kwotą zobowiązania – wynosi ona od kilkuset tysięcy złotych w przypadku małych przedsiębiorstw do kilku milionów w przypadku dużych podmiotów (przy wyznaczaniu maksymalnej kwoty zobowiązania dla danego przedsiębiorstwa bierze się pod uwagę obroty firmy).
Można za ich pomocą sfinansować bardzo różnorodne wydatki – od wynagrodzeń pracowniczych, po towary do sklepu. Celem pożyczki jest umożliwienie firmie dalszego normalnego funkcjonowania i generowania przychodów.
Jakie firmy mogą skorzystać z pożyczek płynnościowych?
Pożyczki płynnościowe charakteryzują się dużą uniwersalnością. Będą doskonałym rozwiązaniem dla firm każdych rozmiarów, niezależnie od ich formy prawnej (akceptowane są wszystkie typy spółek). Trzeba jedynie pamiętać, że, aby móc z nich skorzystać, firma nie może mieć opóźnień w BIK-u czy KRD. Wyjątkiem są tutaj opóźnienia, które wynikają z pandemii koronawirusa.
Jeśli nie jest się pewnym, czy warto skorzystać z pożyczki płynnościowej lub chce się wiedzieć, jak to zrobić, najlepiej skorzystać z porady eksperta. Można się z nim skontaktować tutaj: https://crbip.pl/pozyczki-plynnosciowe/. Taki specjalista nie tylko zapozna się dokładnie z sytuacją firmy i udzieli porady, ale także może między innymi wspomóc w załatwianiu formalności związanych z pozyskiwaniem pożyczki i jej późniejszym rozliczaniem.